top of page

На порозі благословенного часу покаяння

 

10 лютого цього року Попільною середою у римсько-католицькій церкві розпочинається піст, який триватиме 6 тижнів, тобто 40 днів. Оскільки суботи також вважаються пісними днями для того, щоб піст мав сорок днів, то до 36 днів основного посту Західна Церква у VII ст. додала ще чотири дні на початку, тому й починається він у так звану Попільну середу.

За традицією, що склалася ще в Латинській Церкві у VІІІ столітті, цей день одержав назву Попільна середа через стародавній обряд посипання голови попелом на знак покаяння. Попіл одержують, спалюючи пальмові галузки, що залишилися з торішнього свята Входу Господнього в Єрусалим. Потім його освячують, і священик посипає ним у формі хреста голови парафіян.

Під час Великого посту забороняється влаштовувати різноманітні гучні урочистості та святкування. Часто люди беруть для себе настанову утримуватись від чогось під цього періоду. Обов’язок утримання від м’ясних страв зобов’язує всіх, кому виповнилося 14 років. Також суворий піст (утримання від м’яса та обмеження прийомів їжі) зобов’язує: у Попільну Середу та  Велику П’ятницю. Крім того, суворий піст натомість стосується всіх повнолітніх, аж до досягнення 60 років (СІС, канон 1252).

Традиційними  богослужіннями періоду Великого посту є Хресна дорога, а також молитва Гірких жалів, де у поетичній формі вшановуємо страждання Ісуса Христа.

Ще з давніх давен в Ізраїлі піст мав перед усім характер покаяння. Людину, щодо якої ми провинились, можна перепросити, простягнути руку миру та допомоги. Також характер покаяння мали різноманітні пожертви на храми, бідним та знедоленим.

Першим прикладом посту було перебування Ісуса в пустелі. В ній Він перебував 40 днів. Знаємо, що для Ісуса Христа не був це піст покаяння: сенс цього посту прихований в словах: «Не самим лише хлібом живе людина, але кожним словом, що виходить з уст Божих».

Цього року Великий піст закінчиться 27 березня, тобто на Великдень. Напередодні якого буде Страсний тиждень, під час якого особливо потрібно дотримуватись посту та не забути про Таїнство сповіді.

Отож піст – це час змін власної душі, час покаяння, примирення з Богом та ближніми а також прощення…

Не змарнуймо його…

 

Євгенія Палійчук

bottom of page